mobile phone link image
jobs page link image
 
follow us on facebook follow us on twitter
day
00  Month

Llanfair Young Farmers tops at Eisteddfod

 
Created on 16/11/2010 @ 17:37
SocialTwist Tell-a-Friend

Llanfair Caereinion Young Farmers emerged as overall winners, in the Montgomeryshire YFC's diamond anniversary eisteddfod at Llanidloes with Bro Ddyfi and Dyffryn Banw tied in second place.

One of the day’s highlights was the success of recently re-established Aberhafesp YFC, which collected two shields for the best small club and the most improved club.

 This year’s Chair was made by Rhys Davies and sponsored by Bunners.

 Montgomery are the host county at this year’s Wales YFC Eisteddfod at Aberystwyth on Saturday 20th November 20. The event  is being broadcast live on S4C from 7pm.

OVERALL
1, Llanfair Caereinion, 55pts;
=2, Bro Ddyfi, 52pts;
=2, Dyffryn Banw, 52pts;
4, Trefeglwy, 49pts;
5, Llidiartywaen, 44pts;
6,  Llanfyllin, 43pts;
7, Aberhafesp, 37pts;
8, Dyffryn Tanat, 34pts;
9, Dolfor, 30pts;
=10, Four Crosses, 19pts;
=10, Guilsfield, 19pts.

Club winners – Llanfair Caereinion YFC.

Best small club – Aberhafesp YFC.

STAGE SECTION

Solo U16 – Helen Mair Besent Bro Ddyfi YFC.
Hymn Singing U26 – Aneira Evans  Bro Ddyfi YFC.
Solo U26 – Gerallt Rhys Jones Bro Ddyfi YFC.
Musical Solo U26 – Meilyr Wyn Jones Bro Ddyfi YFC.
Instrumental Solo – Robi Wood  Guilsfield YFC.
Folk Singing U26 – Angharad Lewis Llanfair Caereinion YFC.
Speaking U16 – Angharad Lewis, Llanfair Caereinion YFC.
Speaking U26 – Hannah Jones, Llanfair Caereinion YFC.
Learners Recitation U26 – Zoe Astley, Llanfair Caereinion YFC.
Recitation Party U26 – Bro Ddyfi YFC.
Unison Party U26 – Bro Ddyfi YFC.
Duet U26 – Bro Ddyfi YFC.
Vocal Ensemble U26 – Bro Ddyfi YFC.
Sketch U26 – Llanfair Caereinion YFC.
Dance from a Decade – Bro Ddyfi YFC.
TV Advert U26 – Trefeglwys YFC.
Humorous Duet U26 – Bro Ddyfi YFC.
Mime to Music U26 – Trefeglwys YFC.
Mixed Choir U26 – Bro Ddyfi YFC.

Stage winner (girls) – Helen Mair Besent, Bro Ddyfi YFC & Angharad Lewis, Llanfair Caereinion YFC.
Stage winner (boys) – Meilyr Wyn Jones, Bro Ddyfi YFC
Hymn singing winner –Aneira Evans, Bro Ddyfi YFC.
Musical or film solo winner – Meilyr Wyn Jones, Bro Ddyfi YFC.
Stage team winner – Bro Ddyfi YFC.
Most humorous stage club – Trefeglwys YFC.
Best club choir – Bro Ddyfi YFC and Mrs Magwen Pughe

LITERARY SECTION

Short Story U26 – Henrietta Alexander, Llanfair Caereinion YFC.
Poem U26 – Rhydian Pughe  Bro Ddyfi YFC.
Composition of Song Words – Aled Hughes, Dyffryn Banw YFC.
Letter to Your Member of Parliament 21 & Under – Aled Richards, Trefeglwys YFC
Any Animals Diary U16 – Henrietta Alexander, Llanfair Caereinion YFC.
Limerick U26 – Dylan Jones, Dyffryn Banw YFC.
Sentence U26 – Clare Jerman, Llidiartywaen YFC.
Magazine Article U26 – Hannah Jones, Llanfair Caereinion YFC.
Club Project U26 – Llidiartywaen YFC.

Literary section winner – Henrietta Alexander, Llanfair Caereinion YFC.
Literary team winners – Llanfair Caereinion YFC.

ARTS & CRAFTS SECTION

Club Display – Celebration – Trefeglwys YFC
Gingerbread Man U16 –  Victoria Baker, Llidiartywaen YFC.
Homemade Pizza U16 – Lynfa Jones, Dyffryn Banw YFC.
Novelty Birthday Cake U26 – Llewela Richards, Trefeglwys YFC.
Savoury pastry U26 – Annie Vaughan, Llidiartywaen YFC.
Party Mask U16 – Hanna Owen, Trefeglwys YFC.
Gift out of Wood U16 – Molly Hughes, Trefeglwys YFC.
Design Wrapping Paper U16 – Angharad Lewis, Llanfair Caereinion YFC.
Post Box U26 – David Meredith, Llidiartywaen YFC.
Gift Cushion U26 – Molly Hughes, Trefeglwys YFC.
Unconventional Wine Rack U26 – Robi Wood, Guilsfield YFC.
Celebratory Card U16 – Endaf Owen, Llanfair Caereinion YFC.
Collage out of sweet wrappers U16 – Emma Morgan, Dyffryn Banw YFC.
Characateur/Portrait of a Wales YFC Official U26 – Emma Morgan, Dyffryn Banw YFC.
Painting (Celebration of Life) U26 – Jayne Owen, Trefeglwys YFC.
Photography (Celebration) club effort – Bro Ddyfi YFC
Photography (Agriculture) U26 – Louis Jones, Llanbrymair & Carno YFC.
Photography (Welsh culture) U26 – Anwen Owen, Dyffryn Banw YFC.
Photography – Nature U26 – Richard Lewis, Llanfyllin YFC.

Arts & crafts winner (girls) – Molly Hughes, Trefeglwys YFC.
Arts & crafts winner (boys) – Guto Jones, Aberhafesp YFC & Endaf Owen, Llanfair Caereinion YFC.
Arts & crafts team winners – Trefeglwys YFC.
Display competition – Trefeglwys YFC.

icnn logo